8004 Alban Rd, Springfield, VA 22150     703-337-2840 Contact Schedule

Results

2017 Competition Results

Starstruck, Woodbridge, VA

Industry Company: Groups

I Want You Back- Superior, 2nd Overall Advanced Senior Small Group
Words- Superior 1st in Category, 4th Overall Advanced Senior Small Group
Man In The Mirror- Superior 1st in Category, 1st Overall Advanced Senior Large Group
Arranged- Superior 1st in Category, 2nd Overall Advanced Teen Small Group
Improvisation- Superior 1st in Category, 5th Overall Advanced Teen Small Group
Pose- Superior 1st in Category, 8th Overall Advanced Teen Small Group
Sense Of Touch- Superior 1st in Category, 1st Overall Advanced Teen Large Group
Crazy In Love- Superior 1st in Category, 2nd Overall Advanced Teen Large Group, Top Choreography
Nicki- Superior, 5th Overall Advanced Teen Large Group
Flock- Top Elite 1st in Category, 1st Overall Primary Junior Small Group, Top Choreography, Starstruck Cup Winner for top 12 and under routine
Lip Gloss- Top Elite 1st in Category, 2nd Overall Primary Junior Teen Small Group, “Energy Plus” Special Award
One Fine Day- Top Elite 1st in Category, 3rd Overall Primary Junior Small Group
Take Back Your Mink- Elite, 8th Overall Primary Junior Small Group

Movement Pack: Groups

Pump Up The Jam- Top Elite 1st in Category, 8th Overall Advanced Teen Large Group
By My Side- Top Elite 1st in Category, 1st Overall Primary Senior Small Group
Entrance To Nevada- Top Elite 1st in Category, 2nd Overall Primary Teen Large Group
Cause And Effect- Elite 1st in Category, 7th Overall Primary Junior Small Group

Duet/Trios

Fastcar- Superior 1st in Category, 1st Overall Advanced Senior Duet/Trio
How Hard We Tried- Superior 1st in Category, 2nd Overall Advanced Senior Duet/Trio
Let Go- Superior 1st in Category, 3rd Overall Advanced Teen Duet/Trio
Me and My Shadow- Top Elite 1st in Category, 1st Overall Primary Duet/Trio
Go- Top Elite 1st in Category, 1st Overall Primary Teen Duet/Trio
Lollipop- Elite 1st in Category, 3rd Overall Primary Duet/Trio

Solos

Summer McKinney- Superior 1st in Category, 1st Overall Advanced Senior Solo, Title Winner of Ms. Starstruck
Tomas Weinberger- Superior 1st in Category, 2nd Overall Advanced Senior Solo, Title Winner of Mr. Starstruck
Caleigh Mrowka- Superior, 3rd Overall Advanced Teen Solo
Eva Satre- Superior, 5th Overall Advanced Teen Solo
Kendal Wooley- Superior, 7th Overall Advanced Teen Solo
Joy Gibbs- Superior, 8th Overall Advanced Teen Solo
Amanda Cohen- Superior, 9th Overall Advanced Teen Solo
Shelby Williams- Top Elite, 15th Overall Advanced Teen Solo, “Grounded” Special Award
Emily Kwiatkowski- Top Elite
Janae Holster- Top Elite 1st in Category
Amanda Toler- Top Elite 1st in Category
Penelope Organek- Top Elite 1st in Category, 1st Overall Primary Teen Solo
Maya Betts- Top Elite, 2nd Overall Primary Teen Solo
Jessica Behan- Top Elite 1st in Category, 2nd Overall Primary Junior Solo, Impact Performer Award
Annemarie Bulmer- Top Elite 1st in Category, 3rd Overall Primary Junior Solo
Claire Klassa- Top Elite, 4th Overall Primary Junior Solo
Anna Larson- Elite, 6th Overall Primary Junior Solo
Samantha Pocholski- Top Elite 1st in Category, 1st Overall Primary Petite Solo
Kendelle Weltzin- Top Elite 1st in Category, 2nd Overall Primary Petite Solo, “Sass For Days” Special Award

Dancemakers, Inc, Bethesda, MD

Industry Company: Groups

I Want You Back- High 1st Place, Senior Group Runner Up
Words- High 1st Place
Man In The Mirror- High 1st Place, Style High Score, Top Senior Line
Arranged- High 1st Place, Judge’s Pick Teen Group
Pose- 2nd Place
Sense Of Touch- High 1st Place, Style High Score, Top Teen Line
Nicki- 1st Place, Style High Score
Crazy In Love- 1st Place
Take Back Your Mink- High 1st Place, Style High Score, Pre-Teen Group Runner Up
Flock- 1st Place, Style High Score, Judge’s Pick Pre-Teen Group
Lipgloss- 2nd Place, Style High Score
One Fine Day- 1st Place

Duet/Trios

Fast Car- High 1st Place, Style High Score, Top Senior Duet/Trio
How Hard We Tried- High 1st Place
Let Go- High 1st Place, Judge’s Pick Teen Duet/Trio
Familiar Face- High 1st Place
Go!- 2nd Place

Solos & Scholarships

Amanda Cohen- 3rd Overall Senior Solo
Summer McKinney- 4th Overall Senior Solo, Summer Intensive Half Scholarship, Closing Show Performer
Tomas Weinberger- 4th Overall Male Senior Solo
Joy Gibbs- 10th Overall Senior Solo, Making Noise Scholarship, Closing Show Performer
Emily Kwiatkowski- Brooke’s National Teen Scholarship
Janae Holster- 2nd Overall Teen Solo, Seth’s National Teen Scholarship, Making Noise Scholarship, Closing Show Performer
Caleigh Mrowka- 6th Overall Teen Solo, Clifton’s Audition Scholarship
Kendal Wooley- 9th Overall Teen Solo, Clifton’s Audition Scholarship, Closing Show Performer
Eva Satre- 10th Overall Teen Solo
Shelby Williams- 11th Overall Teen Solo
Claire Klassa- 7th Overall Pre-Teen Solo
Alondra Torres- Making Noise Scholarship

Platinum Manasas, VA Results

The Movement Studios- Top Overall Studio- Cruise Winners

Industry Company: Groups

I Want You Back- Platinum Plus, 1st in category, 1st Overall Elite Senior Small Group, Choreography Award for Chris Suchan
Words- Platinum Plus, 1st in category, 2nd overall elite senior small group, Choreography Award for Krista Jennings
Man In The Mirror- Platinum
Arranged- Platinum, 2nd overall elite teen small group
Pose- Platinum, 4th overall elite teen small group, “Perfect Pocket” Special Award, Choreography Award for Danny Harris
Sense Of Touch- Platinum, 3rd overall elite teen large group, “Clear Focus” Special Award
Crazy In Love- Platinum
Nicki- Platinum, 1st in category
Flock- Platinum, 1st overall intermediate junior small group
One Fine Day- Platinum, 1st in category, 2nd overall intermediate junior small group, Choreography Award for Chris Suchan
Take Back Your Mink- Platinum, 4th overall intermediate junior small group
Lipgloss- Platinum, 5th overall intermediate junior small group

Movement Pack: Groups

Pump Up The Jam- Platinum, Viewer’s Choice Award
Entrance To Nevada- Gold, 3rd overall intermediate teen small group
By My Side- Platinum
Cause and Effect- Gold

Duet/Trios

How Hard We Tried- Platinum Plus, 1st overall elite senior duet/trio, Ultimate Invitational Selection
Fast Car- Platinum Plus, Ultimate Invitational Selection
Let Go- Platinum Plus, 1st in category, 1st overall elite teen duet/trio, “Complete Story” Special Award, Ultimate Invitational Selection
Go!- Platinum, Ultimate Invitational Selection
Lollipop- Platinum, “Adorable” Special Award

Solos

Tomas Weinberger- Platinum Plus, 1st in category, 1st overall elite senior solo, Ultimate Invitational Selection
Amanda Cohen- Platinum Plus, 2nd overall elite senior solo, “Mesmerizing Musicality” Special Award, Ultimate Invitational Selection
Summer McKinney- Platinum Plus, 1st in category, 5th overall elite senior solo, “Natural Performer” Special Award
Joy Gibbs- Platinum Plus, 1st in category, 6th overall elite senior solo
Emily Kwiatkowski- Platinum
Kimberly Bythwood- Platinum, 1st overall intermediate senior solo, Ultimate Invitational Selection
Caleigh Mrowka- Platinum Plus, 5th overall elite teen solo
Janae Holster- Platinum Plus, 1st in category, 6th overall elite teen solo, “Swag Queen” Special Award
Kendal Wooley- Platinum Plus, 8th overall elite teen solo, “Grounded” Special Award
Eva Satre- Platinum, 15th overall elite teen solo
Shelby Williams- Platinum, 18th overall elite teen solo
Penelope Organek- Platinum Plus, 1st in category, 1st overall intermediate teen solo, “Details” Special Award, Ultimate Invitational Selection
Maya Betts- Platinum, 3rd overall intermediate teen solo, Ultimate Invitational Selection
Claire Klassa- Platinum, 1st in category, 1st overall intermediate junior solo, “Classy Tapper” Special Award, Ultimate Invitational Selection
Annemarie Bulmer- Platinum, 4th intermediate junior solo
Jessica Behan- Platinum, 5th overall intermediate junior solo
Anna Larson- Gold
Samantha Pocholski- Gold, 10th overall intermediate petite solo
Kendelle Weltzin- Gold

Groove Woordbridge, VA Results

Industry Company: Groups

Man In The Mirror- Platinum, 1st in category, 1st overall elite teen large group, IDA Nominee for Tap
Crazy In Love- Platinum, 1st in category, 2nd overall elite teen large group
Sense Of Touch- Platinum, 1st in category, 3rd overall elite teen large group, “Powerful Movement” Special Award
Nicki- Platinum, 1st in category, 4th overall elite teen large group, IDA Nominee for Hip Hop
Arranged- Platinum, 1st in category, 2nd overall elite teen small group, IDA Nominee for Contemporary
Words- High Gold, 2nd in category, 7th overall elite teen small group
Pose- High Gold, 1st in category, 8th overall elite teen small group
I Want You Back- High Gold, 2nd in category, 7th overall elite senior small group
Flock- High Gold, 2nd in category
Lip Gloss- High Gold, 1st in category, 3rd overall intermediate junior small group
Take Back Your Mink- High Gold, 1st in category, 5th overall intermediate junior small group
One Fine Day- High Gold

Movement Pack: Groups

Pump Up The Jam- Platinum, 1st in category, 1st overall intermediate teen large group
Entrance To Nevada- High Gold, 1st in category, 5th overall intermediate large group
By Your Side- High Gold, 2nd in category, 4th overall intermediate teen small group
Cause And Effect- Gold, 3rd in category

Duet/Trios

How Hard We Tried- Platinum, 1st in category, 1st overall elite teen duet/trio
Let Go- Platinum, 2nd in category, 2nd overall elite teen duet/trio
Fastcar- High Gold, 1st in category, 3rd overall elite senior duet/trio, “Solid Sounds” Special Award
Go- High Gold, 1st in category, 1st overall intermediate teen duet/trio
Me and My Shadow- High Gold, 1st in category, 1st overall intermediate senior duet/trio
Lollipop- High Gold, 1st in category, 1st overall intermediate junior duet/trio, “Dynamic Duo” Special Award

Solos

Summer McKinney- Platinum, 2nd in category, 2nd overall elite senior solo
Sara Benton- Platinum, 1st in category, 3rd overall elite senior solo
Tomas Weinberger- Platinum, 3rd in category, 6th overall elite senior solo, Groove Convention Scholarship
Emily Kwiatkowski- High Gold, 1st in category, 8th overall elite senior solo
Kimberly Bythewood- High Gold, 1st in category, 1st overall intermediate senior solo
Amanda Cohen- Platinum, 1st in category, 3rd overall elite teen solo
Eva Satre- Platinum, 2nd in category, 4th overall elite teen solo
Caleigh Mrowka- Platinum, 3rd in category, 5th overall elite teen solo
Kendal Wooley- Platinum, 9th overall elite teen solo
Shelby Williams- High Gold, Groove Convention Scholarship
Janae Holster- High Gold
Amanda Toler- High Gold, 1st in category
Joy Gibbs- High Gold, 1st in category
Maya Betts- High Gold, 3rd in category
Penelope Organek- High Gold, 1st in category, “Mesmerizing Movement” Special Award
Kendelle Weltzin- Gold, 3rd in category
Samantha Pocholski- Gold, 1st in category
Jessica Behan- High Gold, 2nd in category
Anna Larson- High Gold, 2nd in category, “Contagious Energy” Special Award
Claire Klassa- High Gold, 2nd in category
Annemarie Bulmer- High Gold, 1st in category

Master Class Scholarship Winners:

Jessica Behan
Joy Gibbs
Janae Holster
Claire Klassa
Penny Organek
Kendal Wooley

Starquest, Woodbridge

Tomas Weinberger- Platinum Plus, 1st in category, 1st overall senior elite, “Dynamic Performer” Special Award

Velocity, Baltimore

Competition

Summer McKinney- Platinum, 1st in category, 3rd overall senior solo
Tomas Weinberger- Platinum, 3rd in category, 4th overall senior solo
Shelby Williams- High Gold
Amanda Cohen- Platinum, 1st in category, 3rd overall teen solo
Janae Holster- Platinum, 1st in category, 7th overall teen solo
Caleigh Mrowka- Platinum, 8th overall teen solo
Joy Gibbs- High Gold, 1st in category
Eva Satre- High Gold
Kendal Wooley- High Gold
Jessica Behan- High Gold, 2nd in category, 10th overall junior solo
Maya Betts- High Gold
Let Go- Platinum, 3rd overall teen duet/trio
Familiar Face- High Gold, 5th overall teen duet/trio

Scholarships

Jessica Behan- Evolving Artist in Ballet
Amanda Cohen- Regional Scholarship
Joy Gibbs- Edge Scholarship, Tap University Scholarship
Janae Holster- MVA Runner Up, Be The Light Ambassador
Claire Klassa- Year Long Tour Scholarship
Mia Klassa- Evolving Artist in Tap
Summer McKinney- Edge Scholarship, MVA Runner Up
Caleigh Mrowka- MVA Runner Up
Penelope Organek- Nationals Scholarship
Eva Satre- Nationals Scholarship
Tomas Weinberger- MVA Winner, The Show Performer
Shelby Williams- Nationals Scholarship
Kendal Wooley- MVA Runner Up, Dance Hope Cure Ambassador, The Show Performer

Platinum, VA Beach

Jessica Behan- Platinum, 1st in category, 5th overall junior solo, “Contemporary Realness” Special Award, Ultimate Invitational Inductee
Annemarie Bulmer- Platinum Plus, 1st in category, 2nd overall junior solo, “Total Package” Special Award, Ultimate Invitational Inductee
Amanda Cohen- Platinum Plus, 1st overall senior elite solo, highest elite score, “Resistance” Special Award, Ultimate Invitational Inductee
Emily Kwiatkowski- Platinum, “Happy Feet” Special Award, Ultimate Invitational Inductee
Anna Larson- Gold, 10th overall junior solo

Intrigue, Hampton

Caleigh Mrowka- Platinum, 2nd overall teen solo, Teen Improv Winner, Apprentice Scholarship Winner
Eva Satre- Platinum, 3rd overall teen solo, Broadway Dance Center Scholarship Winner
Tomas Weinberger- Platinum, 2nd overall senior solo, Senior Improv Winner, Half National Scholarship
Shelby Williams- Platinum, 6th overall teen solo, “Intensity” Special Award, Year Long Scholarship Winner

Copyright 2016 The Movement Studios | GraphicDesignbyJudi